Azmin Mimarı

Azmin Mimarı:

 

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk ÖZTÜRK;

“Azmin Mimarı” kitabı Prof. Dr. Kerim Çınar hocamızın, Anadolu coğrafyasında derin izler bırakarak hayatımızda özel bir yere sahip olan tarih, sanat, edebiyat, estetik, mimari alanındaki köşe yazılarının derlenmesiyle oluşmuş nadide bir eserdir. Hz. Mevlânâ ile Shakespeare’e aynı sayfada rast gelmemiz, hocamın aynı zamanda ne denli geniş bir entelektüel sermayesinin olduğunu da göstermektedir. “Azmin Mimarı” başta Konya olmak üzere Anadolu insanını, medeniyetini, kültürünü yansıtırken, aynı zamanda okurlarına büyük bir üslup zenginliği de sunmaktadır.

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram SADE;

“Günümüzde gelişen teknolojik düzey ile şehirleşme anlayışındaki estetik kayıp, sosyal dokudaki erozyon bizi giderek medeniyetimizin köklerinden ve değerlerimizden uzaklaştırmaktadır. Değerli Hocamız Prof. Dr. Kerim Çınar eserinde bu tehlikeye işaret etmekte, estetik kaybı, değerlerden uzaklaşma, şehirlerin kimlik kaybına dikkat çekmektedir. Bunu yaparken de entelektüel birikiminin gücünü, mimarlık ve sanat birikimi ile ustaca ilişkilendirmektedir. Hocamız bu kitabında geçmiş ve geleceğin sentezini yapıyor dolayısıyla Kitabı, bu anlamda çok değerli buluyorum.”

Prof. Dr. Necati ŞEN;

“Yolun kolay bir yol değil, çok zor ve bence sende o yürek var. Bu açıdan bakınca da seninle gurur duyuyorum. “Kendine bir dış gözle baktığında ne kadar önemli bir iş yaptığını görürsün”.

Yüksek Mimar Tahir ÖZPINAR;

“Hocası olmakla onur ve gurur duyduğum Prof. Dr. Kerim ÇINAR; arkadaş canlısı, vefalı bir dost, uygulamacı iyi bir mimar-akademisyen ve mükemmel idareciliğine bir de köşe yazarlığını eklemesi her türlü takdirin üzerindedir. Sevgili Kerim başladığın bu yolda daha nice faydalı enteresan yazılar yazacağından eminim.”

 

Kitabın Künyesi: Çınar Kerim (2021), Azmin Mimarı, KTO Karatay Üniversitesi Yayınları, Konya

Son Eklenen Kitaplar: